Eşti pregătit să vinzi?

Nic (sic!) întreba mai de dimineaţă dacă accepţi să scrii, plătit, despre orice pe blogul personal. Dacă ofertat fiind, eşti de acord să scrii despre indiferent orice ar vrea plătitorul. Chiar dacă nu are nicio legătură cu ceea ce te frământă pe tine, cu ce-ţi place ţie-n viaţă sau cu ce-ai mâncat la micul dejun. Respectiv, dacă banii contează (sau mia exact, numărul lor) chiar şi când este vorba despre blogul, ultima frontieră a eul-ui tău personal.

Mergând mai departe, eu am o curiozitate. Mai veche dar care acum a răbufnit. Şi acum întreb bloggerii în principal, vouă mă voi adresa în mod direct, dar şi orice alt onliner sau antreprenor deţinător de cafenea ori butic de colţ de stradă).

Eşti pregătit să vinzi?

Dacă vine cineva, şi pentru conformitate să zicem că eu aş fi acela, şi-ţi fac o ofertă pentru blogul tău, pentru a-mi ceda tot ce ţine de el (arhivă, cititori, nume, domeniu, hosting etc) cum reacţionezi? Eşti interesat? Poţi să o faci? Poţi renunţa la 1-2-3 ..5 ani din viaţa ta, la 500-1000-2450 de articole, idei, speranţe, dezamăgiri, amintiri, sentimente transpuse în paginile blogului tău? Îţi poţi pune sufletul într-o balanţă în schimbul unor monede?

Ţi-ai părăsi de bună voie şi nesilit de nimeni blogul în care ai investit ore/zile/ani de muncă şi plăcere? Pentru bani? Pentru câţi bani?

Sursa foto

8 thoughts on “Eşti pregătit să vinzi?

  1. Cred că răspunsurile vor fi în funcţie de întrebarea iniţială : pentru ce ţi-ai făcut blogul.
    Eu una n-aş putea scrie nici măcar un advertorial pentru un lucru pe care nu-l folosesc, chit că ar scrie advertorial pe el.
    Depinde şi cât de personale îţi devin lucrurile în care te implici. Unii nu se ataşează nici măcar de munca lor cât se ataşează de bani. 🙂

  2. iti dau blogul meu cu 4999 🙂 si sincer nu cred ca as avea vre-o problema cu asta.

    Ba nu 4899 🙂

    Si Kriogen abereaza cand zice ca NU.

    • Nu aberez, dar nu vand ceva asa de personal precum blogul pricepi? Daca era de nisa da, poate acceptam, dar fiind blogul meu personal cum sa-l vand? Am impresia ca esti dus cu capul. Vrei tu sa-mi spui ca ai vinde haotik.ro oricui ti-ar oferi o suma de bani si nu ti-ar pasa ca pe imaginea si brand-ul creat de tine el ar veni si ar scuipa articole fara noima ? Mi-e greu sa cred.
      Inseamna ca pe tine doar banii te intereseaza si in cazul asta, ar trebui sa-ti pornesti o afacere, nu sa incerci sa faci bani din blog.

  3. Foarte interesanta intrebarea, destul de provocatoare.
    Cred ca acceptarea unei astfel de oferte este strans legata de momentul in care vine, daca ai stabilitate financiara, daca blogul in care ai investit timp si suflet mai reprezinta acelasi lucru pentru tine. Si poate ar mai fi cativa “daca”….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.