Un „jurnal de front” realizat de către aparatul propagandistic al aliaților în cel de-al doilea război mondial privind bombardarea Ploieștiului în 1943. Despre petrolul lui Hitler, despre „eliberatorii americani” și despre mărețul succes al acțiunii aviatice.
În urma operațiunii Tidal Wave din 1 august 1943, cinci piloți americani au primit Medalia de onoare, cea mai importantă decorație acordată militarilor americani. Nicio altă misiune aviatică a FAA nu a fost recompensată cu un asemenea număr de medalii în toată istoria aviației americane.
În fapt, doar unul dintre multele raiduri aviatice care au făcut din Ploiești cel mai bombardat oraș românesc în timpul marelui război. Sau unul dintre bombardamentele în care unii dintre ploieșteni și-au pierdut bunicii sau străbunicii. Și, după cum șoptesc americanii pe la colțuri, una dintre cele mai crunte bătăi pe care și-a luat-o aviația americană ever.