Pe Vivi l-am cunoscut cu aproape de 10 ani în urmă (l-am cunoscut e mult spus dacă ne gândim la sensul prim al cuvântului, dar pentru că online-ul permite adaptări al limbii și înțelesuri mai largi ale cuvântului îmi permit să folosesc această expresie). Era pe vremea când doizece.ro era cu totul și cu totul altceva. Așa îl și descoperisem pe Vivi, un ploieștean care făcuse lucruri mari, palpabile în/pentru internetul românesc.
Acum 5 ani și jumătate când am venit la fabricadecastraveți am început munca propriu-zisă cu o pauză. Era perioada cu protecția muncii, acomodarea cu noii colegi, familiarizarea cu termenii și condițiile din companie cert este că aveam timp liber berechet. Dar aveam și net. Și așa am ajuns să citesc primul blog ever. Era despre primele impresii de viață, despre culori noi și mirosurile vii ale unui ploieștean, tocmai plecat din țară pentru a lucra la NY, direct la Google. Da, Vivi.
Acum câteva zile Vivi a plecat de la Google. S-a săturat de a lui fabricădecastraveți și de
tot ce i-a oferit această în anii în care au fost împreună. Va începe ceva nou, ceva proaspăt, ceva al lui. Pentru că:
Sunt genul de om care are idei și îi place să le pună în practică. Așa au apărut doizece.ro, Multiple Inboxes, Harta Publicității, Harta Politicii, Playlist-ul De Facebook. A venit momentul să văd și dacă pot pune în practică și idei care să se transforme în companii.
De la aproape 8000 de kilometri distanță, din Ploieștiul din care ai plecat acum mulți ani, un alt ploieștean îți urează Vivi: Baftă! Atât 🙂
PS: citiți-i blogul lui Vivi și întrebați-vă cum de un român plecat de 6 ani din România reușește să scrie atât de corect gramatical folosind diacritice. Și apoi întrebați-vă sincer, voi de ce nu puteți?
Pai e simplu de ce nu pot, pentru ca nu vreau si pentru ca nu am invatat la scoala tot ce trebuia.
Succes Vivi.
Si eu am avut 2 saptamani pe cap 2 bloggeri din SUA in Ploiesti.Au ramas placut impresionati de oraselu asta 🙂
Bravo lui, un om foarte destept care stie sa se descurce. Sa vedem ce biznis face 🙂